Oyun Yetişkinler İçin Neden İhtiyaçtır?

Toplam 0 yorum  |   -   |  Monday, January 8, 200721:45:09  |  Yazdırın  |  

İçeriği paylaşın :  www.infinityteknoloji.com/eng u FaceBook'a eklewww.infinityteknoloji.com/eng u del.icio.us a eklewww.infinityteknoloji.com/eng u digg'e eklewww.infinityteknoloji.com/eng u Stumbleupona eklewww.infinityteknoloji.com/eng u Technorati'ye eklewww.infinityteknoloji.com/eng u google a eklewww.infinityteknoloji.com/eng u furl'e eklewww.infinityteknoloji.com/eng u blinklist'e eklewww.infinityteknoloji.com/eng u Yahoo'ya eklewww.infinityteknoloji.com/eng u NewsVine'a eklewww.infinityteknoloji.com/eng u Reddit'e eklewww.infinityteknoloji.com/eng u Shadows'a eklewww.infinityteknoloji.com/eng u Spurl'e eklewww.infinityteknoloji.com/eng u TailRank'e ekle


Oyun oynamak, ister yetişkin olsun ister çocuk herkes için rahatlamak, içinde bulunulan dünyadan bir süreliğine sıyrılmak ve var olan sıkıntılardan geçici bir süre de olsa uzaklaşmak amacıyla gereksinim duyulan eğlenceli bir eylemdir.

Her ne kadar halk arasında geçmişten günümüze kadar gelen bir ‘oyun oynamak çocuk işidir’ düşüncesi yaygın olsa da oyun oynamak her yaşta insan için insani bir ihtiyaçtır.

Oyun; oynayana keyif verir, birşeyler öğretir, karşımıza çıkacak durumlara hazırlıklı olmayı sağlar, stresten uzaklaştırır, kazanma sevincini yaşatır, başarabilme tutkusunu getirir, rakabet etmeyi öğretir.

Eğlencelidir oyun oynamak, insana tarifsiz bir huzur verir. İçinizdeki çocuğun hiç ölmediğini, mutsuz olmadığınızı, çok yoğun zamanlar geçirseniz bile dinlenmek için zaman yaratabildiğinizi gösterir. Sağlıklı olduğunuzu gösterir oyun oynamak, sağlam bir psikolojiniz olduğunun göstergesidir. Yaşamın dertlerine, sıkıntılarına kendinizi kaptırmayıp mutlu olacak birşeyler aradığınızı gösterir. İnsan olduğunuzu gösterir.

Oyun kavramı psikoloji bilimi açısından da çok önemlidir ve çok uzun yıllardan beri insanların psikolojik rahatsızlıklarını tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Oyun oynamanın iyileştirici bir yanı olduğu red edilemez bir gerçektir.

Yetişkinler de tıpkı çocukların yaptığı gibi oynadıkları oyunun değişik aşamalarında bazı psikolojik davranışlar sergilerler. İlk olarak, oynadıkları oyunu daha önce yaşadıkları bir olaya benzeterek, olumsuz duygu birikimlerini hafifletirler ve daha sonra olaylar karşısında yeni bir bakış açısı edinerek eskiden yaptıkları hataları düzeltme yoluna giderler.

Oyun her şekilde oynanabilir. Çok yoğun geçen bir günün ardından eve gelip en sevdiğiniz oyunun cd.sini bilgisayarınıza takıp oynamaktan tutun da çok sevdiğiniz bir hayvanı kafesinden yada yuvasından çıkarıp bahçede çimenlerin üzerinde yuvarlanarak onunla oynamaya kadar her türlü oyun oynanabilir.

Kimisi dinlendirici oyundur kimisi de sürekli zihninizi çalıştırarak karşılaştığınız her duruma hazırlıklı olmanızı sağlar.

Yaratıcı bilgisayar oyunları ikinci kategoride yer alır. Bir insanla oynadığınızda karşınıza çıkamayacak olan durumlar, bilgisayar oyunlarında karşınıza çıkar ve bu gibi durumlarla gerçekte karşılaşırsanız neleri yapmanız yada yapmamanız gerektiğini görürsünüz. Bilgisayarınız bir insanın oynayabileceğinden çok daha ileri düzeyde oynayabileceği için kendinizi en üst seviyede zorlarsınız. Sınırlarınızı farkedersiniz, her oyunda daha iyi olmak istersiniz, mükemmeliyetçi bir yapıya bürünürsünüz, zorluk çıkaran faktörlere kafa tutmayı öğrenirsiniz.

İnsan hangi yaşta olursa olsun oyun oynamaktan asla vazgeçmemelidir. İçindeki çocuğu hiç öldürmemeli, yaşamın baskısını üzerinde hissettiği anda kendisine oyun oynamak için vakit ayırmalıdır.

Oyun oynamayı çocuk işi olarak görmeyin. Bir çok spor dalı sporun yararının yanısıra oyun niteliği de taşıdığı için bu kadar populer değil midir? Peki bunları sadece çocuklar mı oynamakta yada izlemektedir? Tabi ki hayır.

İşte size yetişkinlerin oyunlarından en basit örnek. Futbol maçları. Bu maçları izleyenler spor olarak futbolun yararlarından faydalanabiliyorlar mı? Hayır! Yaptıkları şey futboldan bir tür oyun olarak zevk almaktır. Bu sayede maç süresi boyunca bambaşka bir dünyada yaşarlar.

Peki kendilerini oyunun içindeymiş gibi hissedip aynı keyfi hatta çok daha fazlasını nasıl alabilirler? Bilgisayarda gerçekçi bir futbol oyunu oynayarak.

Günümüz şartlarında gelişen teknolojinin de etkisiyle bilgisayar oyunları en çok oynanan oyunların başında gelmektedir. Kendini bilen tanıyan her yetişkinin hoşlanabileceği birçok oyun bulunmaktadır.

İşlerin yoğunluğundan, evdeki sıkıntılardan, maddi sıkıntılarınızdan yada kaynağı ne olursa olsun her türlü sıkıntınızdan kısa süre de olsa sıyrılmak için oyununuzu seçin ve kendinize o dünyada küçük bir yolculuğa çıkmak için izin verin. En azından deneyin. Zararlı çıkmadığınızı göreceksiniz.
Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >


Yazıya yorumunuzu ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 

 Evet   Hayır 
* Her defasında yeniden girmemeniz için
Güvenlik Kodunu Giriniz:

 

Intel Partner

Copyright 2007, Infinity Teknoloji - Ýnternet Çözümleri ve Multimedya Çözümleri | Her Hakký Saklýdýr. Anasayfa | Ýletiþim | RSS