Bizden Haberler

16.08.2012

Yeni İnovasyon; Eğitimlerimizi Pratik Yazılımlar ve Araçlarla Destekliyoruz, Kişilerde Davranış Değişikliğini Artırıyoruz

591 Bu doğrultuda iş dünyası için hazırladığımız Çatışma yönetimi, Stres yönetimi, Profesyonellik, e-Posta kuralları, Telefonda iletişim, Mutluluk, Problem Çözme ve Karar verme gibi katalog eğitimlerimizi yeniledik.

Eğitimlerimizde yer verdiğimiz en önemli unsurlardan birisi özellikle eğitim sonrası uygulamaya yönelik davranış değişimlerinin sağlanması. Örneğin Problem çözme ile ilgili eğitimi tamamladığımızda problem çözmede kullanılan yaklaşımları değerlendirmenizi sağlayan araçları içeren bir yazılımı bilgisayarınızda kullanabiliyorsunuz. Bu sayede karar verirken veya problem çözerken farklı yaklaşımları bilgisayarınızda önceden oluşturulan formlar içersine girip işinizi kolaylaştırabiliyorsunuz.

Veya hedef belirleme eğitimini aldığınızda hedeflerinizi yönetebileceğiniz bir yazılımı da kullanabiliyorsunuz.

Bu tür araçlara ek olarak telefonda etkili iletişim eğitiminde oluşturulan etiketlerle örneğin telefonunuzu gülerek açmayı size hatırlatan mini bir post it ‘i telefonunuza yapıştırıyorsunuz.

Özellikle oluşturduğumuz web platformu üzerinde çok daha etkili davranış değişikliği aksiyonlarına yer verebiliyoruz. Örneğin her eğitim sonrası kişinin şablondan seçeceği değişimleri kaydetmesi sağlanıyor. Daha sonra da bu değişimleri sürekli hatırlatan bir araç devreye giriyor. Ayrıca kişinin seçtiği değişimleri yöneticisinin de görmesi sağlanıyor.

Örneğin oluşturduğumuz www.idealkilom.com ve www.dunyayikurtaranadim.org bu tür araçlarla donatılmış ve kişilerde değişimi sağlayan çeşitli yapılar içeriyor. Aldığımız geri bildirimler bu türden araçlarla kişilerin değişimi daha kolay gerçekleştirdiğini kanıtlıyor.

Bu tür yeni yazılım ve araçlarla eğitimlerin çok daha kalıcı etkiye sahip olabilmesini, davranış değişikliği ve yetkinliği artırıcı aksiyonlarla kişinin günlük yaşamında değişimi hayata geçirmesini sağlıyoruz.  

Davranış, giyim-kuşam, görgü kuralları, etkili iletişim, telefonda iletişim, toplantı yönetimi gibi konularla zenginleştirdiğimiz Profesyonel Davranış Becerileri Eğitimi ile siz de kontrolü elinize alın. 

Eğer bu durum başarılırsa artık e-öğrenme içerik talebi yalnızca yöneticilerden değil kurumdaki çalışanlardan da geliyor. Bunun için “içerik kraldır” anlayışımızı tekrarlıyor ve yineliyoruz.

İşte size e-öğrenmeyi sevdiren sesli ve görsel çalışmalarımızdan bir örnek; bakalım sesi tanıyabilecek misiniz?

E-Öğrenme kaliteli ve iyi tasarlanmış bir içerik ve kullanışlı bir web platformunun mükemmel bir birleşiminden meydana gelir. Eğitimin içeriği ve sunumu, bilginin veya mesajın akılda kalması ve davranışa dönüşmesi için en önemli etkendir! Peki bir eğitimin akılda kalıcı olmasını sağlayan sizce nedir? Bu sorunun iki yanıtı var: öykü ve stil.

Bu nedenle çalışanlarınızı ve müşterilerinizi ikna eden, ilham veren, onları ifade eden, büyüleyen, harekete geçiren, eğlendiren, yeni şeyler öğreten, meydan okuyan, etkileyen, davranışlarının değişmesini sağlayan ve motive eden eğitimler tasarlıyoruz.


Haberlere Geri Dön